„Ital ve Spartě? To bude průšvih jako Brno. Zatím jsem se nesetkal s jediným člověkem, který by toho Itala podržel. Vždyť ten kluk všude, kde byl, tak ho vyhodili,“ nechápal loni začátkem června sparťanský „projekt“ internacionál Ladislav Vízek. A měl, jako často, stoprocentní pravdu. Dokonce i s tím Brnem, protože právě po nedělním nevydařeném ligovém zápase Sparty se Zbrojovkou dostal italský hlavní kouč Andrea Stramaccionii se svou početnou suitou na Letné padáka. Jenže jak to bude dál, co si nyní s tím „projektem“, jak honosně nazývala Italovo letenské angažmá s jeho košatým mnohonárodnostním realizačním týmem Křetínského média, počít? Co s těmi všemi drahými platnými smlouvami?
Stramaccioni už zničil Panathinaikos, jak to zvládne Sparta? To bude průšvih jako Brno, říkal Vízek a měl pravdu
Jako už bylo řečeno, Stramaccioniho nástupcem by se měl stát Pavel Hapal, který velmi úspěšně působil u slovenské jedenadvacítky a ve Spartě dřív působil krátce jako hráč. Bývalý útočník David Střihavka, který ho zná ze společného působení v Žilině a Baníku Ostrava o Hapalovi pro isport.cz řekl: „Mám pro něj jen chválu, hrálo se mi pod ním velmi dobře. Máme dodnes velmi dobrý vztah. A jeho přínos pro Spartu? Může přinést dobrou atmosféru do kabiny, komunikuje s hráči, důvěřuje jim. Když přijde do šatny, přinese tam svěží týmový duch, a to je přesně to, co Sparta nyní potřebuje. Slovenská jedenadvacítka pod ním hrála útočný fotbal. Ale jeho největší deviza je v lidskosti v kabině.“
Po nás potopa?
Jenže co s tou „potopou“, kterou na Letné neúspěšný italský kouč nechal? Sám ostatně přiznal, že těch nových cizích hráčů bylo až moc. Janko, Mandjeck a Biabiany (a s nimi nepochopitelně i Karavajev) sice odešli, ale noví cizinci se zase na Letné objevili.
A hlavně, kolik to všechno bude stát? I proto se nejspíš sparťanskému majiteli Danielu Křetínskému do tohoto rázného řezu tak dlouho nechtělo. I proto zřejmědával Stramaccionimu stále novou a novou šanci, i když už musel vědět, že to je cesta do pekel.
Fotbal a Sparta je jeho hráčka, která mu však za těch už skoro patnáct let moc radosti zatím nepřinesla.
Panathinaikos skončil v dluzích
Připomeňme si, jak dopadlo poslední angažmá Andrey Stramaccioniho v Panathinaikosu Atény a jak si tam z jeho působení dodnes lížou finanční rány.
Jak před časem připomněl server Týden.cz, tradiční řecký celek nevstoupil do sezony 2015/2016 vůbec šťastně, a tak vedení po deseti ligových kolech vyměnilo trenéra. V novém kalendářním roce šly výsledky nahoru a Stramaccioniho mužstvo začalo stoupat tabulkou. Olympiakos si s obrovským náskokem došel pro titul, Panathinaikos usiloval o druhou příčku a místo v kvalifikaci Ligy mistrů. V závěrečné nadstavbě však vyhrál jen dvakrát ze šesti zápasů a skončil až třetí. Stramaccioni měl ovšem smlouvu i na další sezonu a hodlal ji dodržet. V létě 2016 tak sáhl k razantní přestavbě kádru a přivedl několik posil. Očekávané výsledky se však nedostavily. Panathinaikos se přes AIK Stockholm a Bröndby Kodaň sice dostal do základní skupiny Evropské ligy, tam však vyhořel. Ve společnosti Ajaxu Amsterdam, Celty Vigo a Standardu Lutych uhrál jeden jediný bod. A když na konci listopadu 2016 přišla i série ligových porážek (mimo jiné i třígólový debakl od Olympiakosu), která vyvrcholila vyřazením také z Řeckého poháru, znamenalo to jediné – Stramaccioni v Aténách 1. prosince 2016 skončil a byl nahrazen novým trenérem Marinem Ouzounidisem.
Jenže hráči pod drahými smlouvami, které italský kouč do Panathinaikosu přivedl, samozřejmě v klubu zůstali. Výsledek?
Nedávno Panathinaikosu Atény hrozil rok bez evropských pohárů, pokud by do konce února nezaplatil dluhy svým věřitelům. Evropská fotbalová unie (UEFA) už Panathinaikos potrestala pokutou 100 tisíc eur (zhruba 2,5 milionu korun), v případě nesplacení dluhů mu hrozila další pokuta ve stejné výši. UEFA dlužnou částku dvacetinásobného řeckého mistra blíže nespecifikovala. V ligové tabulce patří slavnému klubu, v němž v sezoně 2004/2005 působil i současný sportovní ředitel Sparty Zdeněk Ščasný, až nelichotivé osmé místo.
Škoda velkých peněz, které zmizí v cizině
Dá se očekávat, že jeden z nejbohatších Čechů Daniel Křetínský situaci finančně ustojí. Ovšem zbytečně vyhozené, a to hodně velké, peníze to byly. Navíc jsou to peníze, které neskončily či neskončí v českém fotbale, který by je tolik potřeboval, ale zmizí v cizině. A to je možná ta největší chyba celého „velkolepého projektu“.
Na druhou stranu – angažování Pavla Hapala rozhodně není dobrou zprávou pro sparťanské konkurenty, pro Slavii, Olomouc, Liberec a v blízké budoucnosti samozřejmě i pro Plzeň. Jistě, Hapal může na Letné pohořet, stojí před ním obří úkol, před kterým ještě niky v životě nestál. Nemám rád velkohubá slova jako challenge čili výzva, ale tady to výjimečně sedí. A kolos jménem Sparta není slovenská „21“ ani Žilina. Ovšem volba je to správná.
Pokud si tedy Hapal nenechá do své práce příliš mluvit různými letenskými řediteli a hlavně vlivnými hráčskými agenty.
Zatím si v Plzni a v Edenu říkali: „Každý den, co bude Stramaccioni se svou partou na Letné, je pro nás dobrý.“ Tahle jistota pro ně tímto týdnem končí.
Více informací o fotbalove dresy vyprodej, stačí navštívit www.fotbaloveonlineshop.com.