Usedne do křesla v klubové restauraci, oči namíří na prosklenou stěnu. Stadión Karviné má jako na dlani. Nedávno tu fotbalový brankář Patrik Le Giang zažil debut v české lize, hned proti Slavii. „Jak na věci netlačíte, přijdou za vámi,“ pronese 25letý Slovák s asijskými kořeny. Už tato jeho věta naznačí, že je „jiný“ než ostatní.
Brankář Karviné Patrik Le Giang pózuje s míčem.
Robert Neumann
Fotogalerie
5 fotografií
Na tento scénář by nedošlo, pokud by před devíti lety kývl na nabídku vietnamské reprezentace do 19 let. Už v šestnácti měl ale Le Giang jasně nastavené priority. „Dávali mi pohádkové podmínky, mohl jsem se zabezpečit na celý život. Jenže já dávám na intuici, ta vás nikdy nezklame,“ říká syn slovenské matky a vietnamského otce, s nimiž žil odmala ve Filakovu.
Tehdy byl ve Vietnamu poprvé. Setkal se s prarodiči, které do té doby znal jen z fotek. Původně s ním měl odletět o rok starší bratr Emil, útočník, který v 15 letech patřil na Slovensku k největším talentům. „Po bráchovi ve Vietnamu šíleli. Byl na zkoušce ve Fulhamu, pak přestoupil do Norimberku,“ podotýká Le Giang.
I jeho pobyt vzbudil velkou odezvu. „Lidé mě poznávali, pro šestnáctiletého kluka bylo lákavé zůstat. Neměl jsem ale pocit, že bych ve fotbale něco dokázal. Mým snem bylo zůstat v Evropě, něco tu dokázat,“ vysvětluje brankář, který v Karviné hostuje z Vlašimi. Budoucnost mu dala za pravdu. Prošel mládežnickými výběry na Slovensku, v osmnácti obdržel premiérovou pozvánku do jednadvacítky.
„Bylo to pro mě velké zadostiučinění,“ tvrdí Le Giang. Jeho největším fotbalovým snem i cílem je obléct dres slovenského A-týmu. S oběma současnými brankáři národního celku se dobře zná. Plzeňskou oporu Kozáčika hltal na besedách při reprezentačních srazech, jednička Sparty Dúbravka ho „vychovávala“ v Žilině. „Vzal si mě pod svá křídla. Dal mi hodně, máme fantastický vztah,“ těší Le Gianga.
V Žilině ještě zažil trenéra Pavla Vrbu, který následně započal úspěšnou éru v Plzni. „Pod panem Vrbou jsem absolvoval první trénink v Žilině. Tehdy jim chyběl jeden brankář. Bylo mi patnáct, měl jsem docela trému,“ vzpomíná s úsměvem. Před měsícem na sebe narazili v české lize, úspěšnější byl kouč Viktorie. Po utkání se pozdravili.
Zatímco on se dere vzhůru, bratr Emil, kterému se dávaly vyšší šance ve fotbale prorazit, pracuje jako zástupce obchodního ředitele firmy z Púchova. Působí ve třetiligové ISKRE Borčice. „Jsem názoru, že všechno se pro něco děje, všechno je tak, jak má. Kdybych neměl bráchu, možná nejsem tady. Byl mi vzorem ve všem, chtěl jsem být vždycky jako on. Byl známější. Pro všechny jsem byl ten Emilův brácha. Jsem pracovitý, houževnatý, což jsou asijské vlastnosti. Věřím, že i díky tomu jsem profesionální sportovec,“ přemítá Le Giang.
Z jeho vyjadřování a obsahu vět je cítit nádech filosofie. Jde do hloubky. „Pro mě je základem být dobrým člověkem. Potom můžu být i dobrým sportovcem. Věřím, že výkon na hřišti je propojený se soukromým životem. Starám se o svoji mysl i o své tělo,“ vypráví Le Giang.
Více informací o levné fotbalové dresy, navštivte prosím: www.scarpecalciowin.com.